Hoppa till huvudinnehåll
Öppet Hus på Xenter Yrkeshögskola

Öppet Hus på Xenter Yrkeshögskola

Nästa öppna hus blir fysiskt på plats i Xenter-huset.  Kom och ställ frågor om till våra utbildningsledare och studerande. Titta in i våra film/TV-studior och praktiska labb för 3D, hiss och marin. Kliv in i vår stora TV-studio eller motion capture-studion. Provsitt våra trafikskolebilar eller ställ frågor om behörighet och antagningsprocessen.

Mitten av mars 2027

Plats: Xenter Yrkeshögskola, Utbildningsvägen 3, Tumba

Välkommen!


––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

 

Saco Studentmässa Stockholm

25 – 27 November 2026
Saco Studentmässa på Kistamässan i Stockholm är Sveriges största mötesplats för studie- och karriärval efter gymnasiet. Mässorna i Stockholm och Malmö besöks av nästan en tredjedel av Sveriges avgångselever som här får både fakta och inspiration från utställare och via seminarier.
Plats: Kistamässan

 

YH-mässan i Stockholm

Varmt välkommen att besöka YH-mässan i Stockholm den 11 mars 2027! För dig som går i studietankar är ett besök på YH-mässan det perfekta tillfället att få svar på alla frågor du kan tänkas ha inför ditt kommande utbildningsval. På YH-mässan kommer du kunna träffa yrkeshögskolor från hela Stockholm, ta del av inspirerande seminarium och ställa dina frågor direkt till skolorna som ställer ut.

Datum: Torsdag 11 mars 2027
Tid: 11:00 – 18:00
Plats: Downtown Camper by Scandic
Adress: Drottninggatan 28, 111 51 Stockholm
Inträde: Kostnadsfritt


––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

 

 


Läs mer om Xenters YH/NY-utbildningar: